Դեկտեմբերի 1-ին ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում ՀՀ ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանն առաջին ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը: Նշվել է, որ 2020թ. հունվարի 1-ից ուժի մեջ են մտել օրենսգրքով սահմանված տրանսֆերային գնագոյացման կարգավորումները, սակայն բացակայում են անհրաժեշտ հարկային վարչարարություն իրականացնելու համար համապատասխան օրենսդրական հիմքերը: Նախագծի նպատակն է արդեն սահմանված կարգավորումները համապատասխանեցնել միջազգային մոտեցումներին, ինչպես նաեւ սահմանել հարկային հսկողություն իրականացնելու ընթացակարգերը:
ՊԵԿ նախագահը նաեւ տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցումից հետո օրինագծում նախատեսվում են նոր փոփոխություններ:
Մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Հակոբյանն ու հանձնաժողովի փոխնախագահ Բաբկեն Թունյանն առաջարկել են հետաձգել հարցի քննարկումը, ինչին համաձայնել է հիմնական զեկուցողը:

1 декабря на очередном заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам председатель Комитета государственных доходов (КГД) Р.Бадасян вынес на обсуждение в первом чтении законопроект о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА. Отмечено, что с 1 января 2020 г. вступили в силу определенные кодексом правила трансфертного ценообразования,   однако отсутствует соответствующая правовая база для необходимого налогового администрирования. Цель проекта   – приведение   существующих правил в соответствие с международными подходами, а также установление процедур налогового контроля.
Председатель КГД также сообщил, что после первого чтения предусматриваются новые поправки в законопроект.
Председатель комиссии В.Акопян и зампредседателя Б.Тунян, по согласованию с основным докладчиком, предложили отложить обсуждение вопроса.